Oldalak

2012. január 11., szerda

Madártej, avagy az ókori hiperbola

A madártej a latin lac gallinaceum 'tyúktej', illetve az annak forrásául szolgáló ógörög  ορνίθων γάλα  ( ornithón gala) 'madarak teje' tükörfordítása. Ennyit a tudományos szövegből.
Tulajdonképpen ez a kifejezés (több ókori szerzőnél előforduló hiperbola) olyan finom ételt jelölt, amelyhez olyan ritkán lehet hozzájutni, hogy az nem létező étkekkel mérhető. Úgymint a madarak teje.
Különös nép vagyunk mi, magyarok. Miért gondolom ezt? Nos, más nyelvekben nem csináltak túl nagy ügyet ebből az édességből. Az angol vagy francia konyha simán 'úszó szigetnek' nevezi. Azaz 'floating island', 'Ile flottante', sőt hovatovább a spanyoloknál 'Isla Flotante'. Azért a német egyszerűség most is jelen van. Egyszerűen iszonyat (számomra) ahogyan leegyszerűsítették, ugyanis egy az egyben lefordították magyarról Vogelmilch-nek.
Most pedig következzen az én madártejem, ahogy Édesanyától tanultam:


Hozzávalók 4 személyre:

  • 1/2 liter tej
  • 4 tojás
  • 2 csomag vaníliás cukor
  • 3 ek. cukor
  • 1 teáskanál liszt


Felteszek egy lábosba vizet forrni. A tojásokat szétválasztom, a sárgáját kikeverem a cukrokkal és a liszttel, valamint a tejjel. Ezt félrerakom, hogy tudjon dagadni a liszt.
Kemény habbá verem a tojások fehérjét egy pici sóval és cukorral, majd a gyöngyözően forró vízbe kanállal beleszaggatok pár hablabdát. Fél perc múlva megfordítom őket, még egyszer fél perc főzés után szűrőkanállal kiszedem, és beleteszem egy tálba. Így járok el mindaddig, míg elfogy a hab. Ha kész, leöntöm az edény alján összegyűlt vizet.
Felteszem a sodót főni. Közepes tűz mellett, folyamatos kevergetéssel besűrítem. 
Itt álljunk meg egy pillanatra. Mikor jó a sodó? Akkor jó, ha nem túl sűrű, de nem is híg. Na, igen. Tehát a teszt a következő. Amikor kezd sűrűsödni, meríts bele egy kanalat és a hátulján keresztbe húzz egy csíkot az ujjaddal. Ha szépen szétválik a krém, akkor jó. Lehet, hogy hígnak gondolod, de akkor jó.
Így, melegen ráöntöm a habra és kihűtöm. 
Ennyi. Nem bonyolult.


Megjegyzés:
A vaníliás cukor helyett kerülhet bele vaníliarúd is. A cukor helyett pedig édesítő. Némelyik édesítőszert lehet főzni. Ha nincs feltüntetve a csomagoláson, akkor inkább ne főzd, a sodóhoz akkor kell hozzáadni, ha már megfőtt, picit kavargatni, hogy hűljön, és csak ekkor beletenni. Ha főne, akkor kiérződne az édesítő íze.










Nincsenek megjegyzések: