Íme a recept lépésről lépésre, mert mindenki így kérte tőlem.
Hozzávalók (24 cm-es tortához):
Piskótalaphoz:
- 5 db tojás
- 2 db tojás fehérje (sárgáját felhasználjuk a krémhez)
- 8 ek (20 dkg) cukor
- 8 ek (20 dkg) liszt
- 2 ek kakaópor
- 2 cs. vaníliáscukor
- 2 csipet só
- 1 dl étolaj
- 1 dl meleg víz
- 3/4 cs. sütőpor
- kimargarinozott és kilisztezett tortaforma
- A szobahőmérsékletű tojásokat szétválasztom, a sárgájához kerül a cukor, vaníliáscukor. Jó habosra keverem, míg kifehéredik és kétszeresére nem nő.
- A lisztet összekeverem a kakaóporral, 1 csipet sóval és a sütőporral. Kanalanként keverem bele a sárgájába, miközben hozzáadagolom a vizet és az étolajat.
- Keményre verem az 5+2 tojás fehérjét. Kiveszek egy keveset belőle, és jól beledolgozom a sárgájába, hogy fellazuljon. Ezután szigorúan nagy mozdulatokkal beleforgatom a habot, hogy ne törjön össze.
- Beleöntöm a margarinozott lisztezett formába. Előmelegített sütőben kb. 40 perc alatt megsütöm.
Itt meg kell említenem, hogy öreg a sütőm. Tehát középmeleg sütőben süssétek, nehogy megégjen tűpróbáig. Ha már nem ragad a tűre, akkor jó. - Kiveszem és lisztezett deszkára kiborítom. Hagyom kihűlni. Íme a kész lap.
Ennek a tésztának nagy előnye, hogy nem esik össze ellentétben a hagyományos piskótával. Imádom azt a piskótát, de hát ha megrendelésre megy a dolog, akkor nem szabad kockáztatni.
Hozzávalók a krémhez:
- 8 dl tej
- 3 cs. csokoládés pudingpor
- 2 db tojás sárgája
- 1 ek kakaópor
- 10 dkg étcsokoládé (min. 60%-os)
- 20 dkg cukor
- 20-25 dkg margarin
- kb. 5 dkg kandírozott narancshéj
- 1 csipet só
- A puha margarint a cukor felével habosra kikeverem. Mit is jelent ez? Merthogy nekem sosem volt "habos". A lényeg, hogy olvadjon el benne a cukor. Én jelen esetben cukorszirupot használtam, amit a narancshéj kandírozásakor használtam. De lehet porcukrot is, kristályt is. Mindenkinek a szája íze szerint.
- Közben gőz felett felolvasztom a csokoládét. Jelen esetben én egy 75%-os narancsdarabos étcsokoládét használtam.
- Feltettem melegedni 6dl tejet. A maradék 2 dl-ben elkevertem a pudingport, a kakaóport, a tojás sárgákat és a cukor másik felét, valamint a sót is hozzáteszem.
- A felforrt tejet leveszem a tűzről és hozzáöntöm a csomómentesre kevert pudingos tejet, és sűrűre főzöm. Átöntöm egy tálba, és keverőgéppel jól kikeverem, hogy hűljön.
Ha már kissé kihűlt, hozzákeverem a cukros margarint. Ne ijedjen meg senki, el fog olvadni benne a margarin. Közben hozzáadom a felolvasztott étcsokoládét. - A krémet berakom a hűtőbe, hogy hűljön és közben néha-néha ránézek és átkeverem. Ha teljesen kihűlt, géppel jól kikeverem. Ki fog világosodni a színe. Könnyű állagúnak kell lennie.
- A piskótát három elvágom három részre.
- A krém 1/3-át kiveszem, ezzel fogom kívülről bevonni. A maradékba beleforgatom a kandírozott narancshéjat. Megkenem a lapokat.
- A kivett krémmel kívülről megkenem a tortát.
Az eredmény:
Mindenkinek nagyon ízlett. Nem mondom, kicsit tömény, de aki a csokit szereti....
Megjegyzés:
Attól függően, kinek milyen a költségvetése, az étcsokoládé helyett nyugodtan bele lehet rakni még egy kanál kakaóport. A csokitól gazdagabb lesz az íze, de hiányában nem lesz rosszabb a torta.A só meglepő lehet. Azért kerül bele, mert a kakaó, a csokoládé ízét sokkal jobban kihozza a süteményben. Egyébként minden édességbe kell tenni egy csipetet, hogy jobban kidobja a cukor ízét.
A tejszínt tálalás előtt tettem rá, mert ugyan volt benne habfixáló, de a melegben hamar összeesik. Tartós díszítéskor ajánlom a növényi eredetű habokat (pl.: Hulala, Oké habmester).
Ez a krém tökéletes bármilyen ízű puding esetében. Az egyszerűbb oroszkrém-szerű torta esetében. Azért írom, hogy szerű, mert az eredeti oroszkrém tejszínnel van dúsítva, nem margarinnal.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése